ULUBIONY KIOSK - PRZEJRZYJ I ZAMÓW WERSJA MOBILNA

Inspiracje / Pomysł na zdjęcie

Zdobywcy Oscarów w obiektywie Marka Seligera Antoni Żółciak

2015-02-25
0 komentarzy
20
Facebook Google Wykop Twitter Pinterest
Zdobywcy Oscarów w obiektywie Marka Seligera
Eddie Redmayne, fot. Mark Seliger
Podczas tegorocznej gali oscarowej Mark Seliger uwieczniał tych, którzy otrzymali wyróżnienia od Amerykańskiej Akademii Filmowej

Mark Seliger, na co dzień mieszkający i pracujący w Nowym Jorku, portretował gwiazdy ekranu na przyjęciu organizowanym przez redakcję Vanity Fair. Imprezę odwiedziła hollywoodzka śmietanka - Oprah Winfrey, Lady Gaga, pojawił się Eddie Redmayne, odtwórca znakomitej roli Hawkinga z "Theory of Everything", J.K. Simmons, Sofia Vergara czy Steve Martin. Wszystkie fotografie powstały na specjalnie zbudowanym planie zdjęciowym (zobacz film poniżej). 

Fotograf już w zeszłym roku pokazywał niesamowite wyczucie przy okazji portretowania Lupity Nyong'o. Zdjęcie momentalnie obiegło cały świat, dla wielu stając się symbolem tego, co reprezentuje złota statuetka - a więc prestiżu przynależnego artyście za jego filmowe dokonania. "To takie skrzyżowanie, gdzie wszystko układa się tak, jak powinno. Gdzie emocje komponują się z językiem ciała, gdzie wszystko jest jeszcze naturalne", mówił Seliger o esencji fotografii portretowej w wywiadzie z FStoppers.

56-letni Seliger bez wątpienia ma doświadczenie w swojej branży. Postanowił specjalizować się w portrecie, odkąd, w 1984 roku, przeprowadził się do Nowego Jorku. Artysta rozpoczął pracę dla Rolling Stone w 1987. Zaledwie po pięciu latach został szefem całego działu fotograficznego, zapewniając wydawnictwu przeszło 100 zdjęć okładkowych. "Praca w redakcji pozwoliła mi na odnalezienie równowagi między dziennikarstwem, a twórczością koncepcyjną. Ważne jest też, zwłaszcza przy zleceniach komercyjnych, dostosowanie się do wytycznych klienta przy jednoczesnym zachowaniu własnego stylu", twierdzi Mark.

Co ciekawe, cała kariera Seligera zaczęła się od skromnej, analogowej Diany, którą otrzymał od swojego brata po zdobyciu trofeum w dziecięcej drużynie baseballowej. Niedługo później stał się głównym rezydentem łazienki w domu rodzinnym, gdzie godzinami wywoływał fotografie i eksperymentował nad ich formą. Swoje zainteresowania rozwijał w liceum plastycznym, a później również na East Texas State University, studiując historię fotografii dokumentalnej.

Zobacz więcej zdjęć Marka Seligera

Kompletne portfolio mistrza portretu dostępne jest tutaj

Antoni Żółciak

Nie istnieje dla niego życie bez klawiatury. Od kilku lat pisze do serwisów i magazynów o tematyce fotograficznej i technologicznej, często samemu chwytając za aparat. W DCP omawia m.in. ciekawostki sprzętowe i pomysły na oryginalne zdjęcia.

Serwisy specjalne
Partnerzy

 

 

 

Digital Camera Polska
Wydanie na tablet:
Tablet
App Store Google Play
Wydawca
AVT-Korporacja Sp. z o.o.

AVT Korporacja
Sp. z o.o.

ul. Leszczynowa 11
03-197 Warszawa

tel.: 22 257 84 99
fax.: 22 257 84 00

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
avt.pl
ulubionykiosk.pl