ULUBIONY KIOSK - PRZEJRZYJ I ZAMÓW WERSJA MOBILNA

Inspiracje / Sylwetki mistrzów

Tim Tadder - przykład nieograniczonej kreatywności

2015-08-15
1 komentarzy
77
Facebook Google Wykop Twitter Pinterest
Tim Tadder - przykład nieograniczonej kreatywności
"Zdjęcie wykonane dla firmy Dentyne, produkującej płyny do płukania ust. Zostało zrobione w hali zdjęciowej w Hollywood, a zamierzony efekt udało się nam uzyskać już po kilku ujęciach. Na etapie postprodukcji dodaliśmy odpowiednie tło". fotograf Tim Tadder
Jeden z najlepszych amerykańskich fotografów reklamowych, opowiada o tworzeniu własnego stylu i zachęca do realizowania nietypowych projektów

PROfil

Fotograf reklamowy Tim Tadder, portret
Tim Tadder
  • Jest cenionym, wielokrotnie nagradzanym zawodowym fotografem, pochodzącym z Los Angeles.
  • Na początku swojej kariery pracował jako fotoreporter, lecz około 2005 r. zaczął specjalizować się w fotografii reklamowej.
  • Tim jako pierwszy wpadł na pomysł fotografowania bomb wodnych, rozpryskujących się na głowach ludzi.
  • Wykonywał zlecenia dla takich klientów, jak Budweiser, McDonalds, Pepsi i Microsoft.
  • Najnowsze prace Tima można obejrzeć na stronie www.timtadder.com

Amerykański specjalista od fotografii reklamowej, Tim Tadder, jest doskonałym przykładem niczym nieograniczonej kreatywności. Jak sam przyznaje, ma bzika na punkcie fotografii. Swoją karierę rozpoczynał jako fotoreporter w Baltimore, Kolorado i San Diego, aby ostatecznie wyspecjalizować się w fotografii komercyjnej i portretowej. Współpracował z wieloma znanymi markami, jak McDonalds, Budweiser czy Coca-Cola, a także miał okazję portretować takie osobistości, jak George W. Bush i Bill Gates.

Zainteresowania Tima kiełkowały w jego rodzinnym domu. "Mój ojciec był zawodowym fotografem i wykonywał głównie zdjęcia portretowe. Wiele się od niego nauczyłem, między innymi jak wpływać na zachowanie ludzi, znajdujących się przed obiektywem". Tim Tadder zaczął poważnie myśleć o fotografii dopiero, gdy skończył 20 lat: "Od tego właśnie zacząłem, gdy miałem już wystarczającą wiedzę".

Tim nie ma żadnego formalnego wykształcenia z zakresu fotografii i bazuje głównie na tym, czego nauczył się od ojca. "Miał wiele wspaniałych książek, dzięki którym zdobyłem podstawową wiedzę techniczną. Ukończyłem studia matematyczne, więc zrozumienie wszystkich tych liczb, proporcji i wzorów było dla mnie stosunkowo łatwe. Z czasem uzyskałem również tytuł magistra w dziedzinie komunikacji wizualnej, a w czasie studiów poznałem prawdziwą siłę drzemiącą w obrazach".

Na zlecenie Pepsi, 2012 fotograf Tim Tadder
Na zlecenie Pepsi, 2012
"Na tym zdjęciu widać Ice Cube'a, rapera, który jest wielkim fanem drużyny Oakland Raiders oraz jednego z graczy, Darrena McFaddena", fot. Tim Tadder
Na zlecenie Pepsi, 2012
"Na tym zdjęciu widać Ice Cube'a, rapera, który jest wielkim fanem drużyny Oakland Raiders oraz jednego z graczy, Darrena McFaddena", fot. Tim Tadder

Wspinaczka na wyżyny wyobraźni

Największy wpływ na Tima, we wczesnym etapie jego kariery, wywarły prace fotografa górskich pejzaży, Galena Rowella. "Fotografowałem wówczas wiele górskich krajobrazów w Sierra Nevada w Kalifornii. Galen Rowell był prawdziwym pionierem, wykorzystując filmy typu vivid colour chrome, stosował neutralne szare filtry gradientowe do tworzenia zdjęć o bardzo dużej dynamice tonalnej, zbliżonej niemal do obrazów HDR. Dopiero wówczas uświadomiłem sobie, jak duży potencjał ma świadoma kontrola ekspozycji".

Mój ojciec był zawodowym fotografem, wykonującym głównie zdjęcia portretowe. Wiele się od niego nauczyłem.

Jak wspomnieliśmy, Tim lubi kontakt z ludźmi, co w połączeniu z jego żądzą odkrywania coraz to większych możliwości w zakresie rejestrowania fotografii o dużej dynamice tonalnej, pomogło mu zrobić karierę w świecie reklamy. "Myślę, że kluczem do sukcesu w moim przypadku było zafascynowanie obrazami o szerokim zakresie tonalnym, jak prace Galena Rowella, i wykorzystanie owej techniki przy fotografowaniu ludzi.

przyszłość sportu na zdjęciu reklamowym Tima Taddera
Własny projekt, 2012
"Ta fotografia została wykonana w ramach projektu, mającego na celu zobrazowanie przyszłości sportu", fot. Tim Tadder
Własny projekt, 2012
"Ta fotografia została wykonana w ramach projektu, mającego na celu zobrazowanie przyszłości sportu", fot. Tim Tadder
Staram się rozmawiać z fotografowaną osobą na różne tematy i zachęcam ją do przedstawienia własnego punktu widzenia.

W przypadku technologii cyfrowej, oznaczało to szansę budowania obrazów stanowiących połączenie tła o bardzo zróżnicowanej ekspozycji z dobrze oświetlonym tematem zdjęcia. Właśnie na tym postanowiłem się skoncentrować, gdyż wtedy (na przełomie 2005 i 2006 roku) nikt, ale to zupełnie nikt nie korzystał z tej techniki.

Myślę, że miałem dużo szczęścia, ponieważ doskonale wiedziałem, co najbardziej lubię w fotografii, i udało mi się to zastosować w swoich obrazach w sposób, w jaki nikt dotąd tego nie uczynił. Uważam to za klucz do sukcesu w każdej dziedzinie życia. Należy pozostać wiernym własnej wizji i umieć ją wykorzystać w nietypowy sposób. Tego się trzymam od początku swojej kariery".

To zdjęcie powstało z kilku ujęć. Złożenie wszystkich obrazów w jeden zajęło 20 godzin, fot. Tim Tadder
Zdjęcie dla marki TYR, 2010
"To zdjęcie powstało z kilku ujęć. Złożenie wszystkich obrazów w jeden zajęło 20 godzin", fot. Tim Tadder
Zdjęcie dla marki TYR, 2010
"To zdjęcie powstało z kilku ujęć. Złożenie wszystkich obrazów w jeden zajęło 20 godzin", fot. Tim Tadder
Coraz większą popularnością cieszy się stylistyka promowana przez Apple - wszystko jest coraz prostsze, bardziej przejrzyste i dopracowane.

Przełomowym momentem dla Tima było wykonanie zdjęć do kampanii reklamowej dla Gatorade. "Zdarzało mi się wcześniej pracować przy ciekawych kampaniach o mniejszym zasięgu, lecz dopiero przy tym zleceniu mogłem w pełni rozwinąć skrzydła i pokazać swój styl, co było przepustką do świata wielkich kampanii reklamowych.

W torbie fotografa

Tim Tadder korzysta z różnego rodzaju sprzętu, włączając tylną ściankę Phase One IQ260 połączoną z aparatem Phase 645 AFD oraz optykę Schneidera. "Zdjęcia wykonuję przy użyciu lustrzanki Nikon D800 z obiektywem Nikkor typu G lub jednego ze swoich Canonów EOS 5D i obiektywów z serii L Canona. Używam także sprzętu oświetleniowego marki Profoto i Paul C Biuff".

Wskazówki na temat robienia zdjęć portretowych

Poza realizacją nowatorskich projektów reklamowych, Tim miał okazję fotografować także wiele znanych osobistości, takich jak George W. Bush czy Bill Gates. Zapytaliśmy go, jak udało mu się sprawić, aby poczuli się komfortowo na planie zdjęciowym, i stworzyć coś zupełnie odmiennego od tradycyjnego zdjęcia portretowego. "Niezależnie od tego, kto znajduje się przed obiektywem, zawsze postępuję w ten sam sposób. Jestem sobą, staram się rozmawiać z portretowaną osobą na różne tematy i zachęcam ją do przedstawienia własnego punktu widzenia. Pozwalam jej mówić i dzielić się własnymi przemyśleniami, a w tym czasie robię swoje.

Jeśli dana osoba jest nieco spięta i nieprzystępna, zwykle próbuję rozluźnić atmosferę, nawet jeśli oznacza to robienie z siebie głupka - każdy sposób jest dobry, jeśli tylko skutkuje większym zaangażowaniem ze strony modela".

Zdjęcie rowerzysty na zlecenie firmy 2XU, 2012, fotograf Tim Tadder
Na zlecenie firmy 2XU, 2012
"To zdjęcie pochodzi z kampanii reklamowej firmy produkującej specjalistyczną odzież sportową. Mam duże doświadczenie w robieniu i edycji tego typu fotografii", fot. Tim Tadder
Na zlecenie firmy 2XU, 2012
"To zdjęcie pochodzi z kampanii reklamowej firmy produkującej specjalistyczną odzież sportową. Mam duże doświadczenie w robieniu i edycji tego typu fotografii", fot. Tim Tadder

Tim miewał również do czynienia z trudniejszymi klientami, jednak zawsze potrafił się odpowiednio zachować. "Nigdy nie opowiadam o takich sytuacjach. W końcu każdy z nas, łącznie ze mną, może mieć czasem gorszy dzień. Trzeba się z tym pogodzić i stale dążyć do osiągnięcia zamierzonego celu, a być może uda Ci się go osiągnąć. Nieudane sesje zdjęciowe i trudni klienci czasem się zdarzają. Z każdego takiego doświadczenia trzeba wyciągnąć wnioski i iść dalej".

Nadchodzi era idealnie czystych obrazów

Jeżeli chodzi o obsługę Photoshopa, zdolności Tima są imponujące, choć sam jest zaskakująco skromny w tej kwestii. "Należę do tych, którzy nie korzystają z jakichkolwiek automatycznych korekt przy edycji zdjęć. Wolę do każdego obrazu podchodzić w indywidualny sposób i staram się w pierwszej kolejności ustalić, co wymaga poprawy, zamiast poddawać go zautomatyzowanym procesom". Czy Tim stara się podążać za panującymi trendami i modą? "Nie interesują mnie żadne trendy" - stwierdza, wzruszając ramionami.

Dla Gatorade, 2008, fotograf Tim Tadder
Dla Gatorade, 2008
"Po raz kolejny na jednym obrazie połączyliśmy ujęcia z boiska i studia", fot. Tim Tadder
Dla Gatorade, 2008
"Po raz kolejny na jednym obrazie połączyliśmy ujęcia z boiska i studia", fot. Tim Tadder

"Obecnie największą popularnością w Stanach cieszą się portale typu Instagram, lecz zainteresowanie nimi minie równie szybko, jak się pojawiło - im większy panuje wokół czegoś szum, tym krócej trwa. Osobiście wolę sam wyznaczać nowe trendy, niż za nimi podążać. W najbliższej przyszłości spodziewam się powrotu do naturalności i nieskazitelnie czystych obrazów.

Epokę grunge'u mamy już za sobą, czasy hipsterów też wkrótce przeminą; coraz większą popularnością natomiast będzie się cieszyć stylistyka promowana przez Apple. Wszystko pomału staje się coraz prostsze, bardziej przejrzyste i dopracowane - myślę, że ta tendencja będzie także dotyczyć tworzenia obrazów..."

Tim Tadder radzi, jak wykonywać fotografie reklamowe

  • Rób jak najwięcej zdjęć. Niezależnie od tego, w jaki sposób chcesz się rozwijać, musisz stale coś tworzyć.
  • Bądź silny. Nie wszystko zawsze idzie po naszej myśli. Musisz się z tym pogodzić i stale iść naprzód.
  • Planuj, planuj i jeszcze raz planuj. Wspaniałe obrazy rzadko są dziełem przypadku, więc zwiększ swoje szanse i dobrze wszystko zaplanuj.
  • Myśl nieszablonowo. Podejmij ryzyko i przekonaj się, jaki będzie tego efekt.
  • Nigdy się nie poddawaj. O dobre zdjęcia trzeba walczyć - wystarczy odrobina wytrwałości, aby zebrać owoce swych starań!
Reklama wody Activate, 2011."Gwiazda futbolu amerykańskiego, Philip Rivers. Obraz powstał z połączenia dwóch zdjęć: jedno zrobiłem w studiu, a drugie na stadionie", fot. Tim Tadder
Reklama wody Activate, 2011."Gwiazda futbolu amerykańskiego, Philip Rivers. Obraz powstał z połączenia dwóch zdjęć: jedno zrobiłem w studiu, a drugie na stadionie", fot. Tim Tadder
Reklama wody Activate, 2011.
"Gwiazda futbolu amerykańskiego, Philip Rivers. Obraz powstał z połączenia dwóch zdjęć: jedno zrobiłem w studiu, a drugie na stadionie", fot. Tim Tadder
Na zlecenie firmy Yamaha, 2007 "Fotografia przedstawia jednego z najlepszych zawodników team'u Yamaha", fot. Tim Tadder
Na zlecenie firmy Yamaha, 2007 "Fotografia przedstawia jednego z najlepszych zawodników team'u Yamaha", fot. Tim Tadder
Na zlecenie firmy Yamaha, 2007
"Fotografia przedstawia jednego z najlepszych zawodników team'u Yamaha", fot. Tim Tadder
Na zlecenie firmy
Gatorade, 2008
"Kolejne ujęcie z Peytonem
Manningiem w roli głównej, tym
razem w drodze na boisko", fot. Tim Tadder
Na zlecenie firmy Gatorade, 2008 "Kolejne ujęcie z Peytonem Manningiem w roli głównej, tym razem w drodze na boisko", fot. Tim Tadder
Na zlecenie firmy Gatorade, 2008
"Kolejne ujęcie z Peytonem Manningiem w roli głównej, tym razem w drodze na boisko", fot. Tim Tadder
Kampania farmaceutyczna, 2012"Kolejne dosyć proste ujęcie, przedstawiające Kerrona Clementa, reprezentanta USA w biegu przez płotki oraz w sprincie na 400 m", fot. Tim Tadder
Kampania farmaceutyczna, 2012"Kolejne dosyć proste ujęcie, przedstawiające Kerrona Clementa, reprezentanta USA w biegu przez płotki oraz w sprincie na 400 m", fot. Tim Tadder
Kampania farmaceutyczna, 2012
"Kolejne dosyć proste ujęcie, przedstawiające Kerrona Clementa, reprezentanta USA w biegu przez płotki oraz w sprincie na 400 m", fot. Tim Tadder
Własny projekt, 2007"Bezustannie próbuję nowych rzeczy i to ujęcie powstało właśnie podczas jednej z moich eksperymentalnych sesji", fot. Tim Tadder
Własny projekt, 2007"Bezustannie próbuję nowych rzeczy i to ujęcie powstało właśnie podczas jednej z moich eksperymentalnych sesji", fot. Tim Tadder
Własny projekt, 2007
"Bezustannie próbuję nowych rzeczy i to ujęcie powstało właśnie podczas jednej z moich eksperymentalnych sesji", fot. Tim Tadder
Dla firmy Cordura, 2008"Cordura to marka wysoce odpornych tkanin, przeznaczonych na ekstremalne warunki pogodowe. W czasie obróbki zdjęcia w Photoshopie, zmodyfikowaliśmy nieco wygląd głównej postaci i dodaliśmy tło", fot. Tim Tadder
Dla firmy Cordura, 2008"Cordura to marka wysoce odpornych tkanin, przeznaczonych na ekstremalne warunki pogodowe. W czasie obróbki zdjęcia w Photoshopie, zmodyfikowaliśmy nieco wygląd głównej postaci i dodaliśmy tło", fot. Tim Tadder
Dla firmy Cordura, 2008
"Cordura to marka wysoce odpornych tkanin, przeznaczonych na ekstremalne warunki pogodowe. W czasie obróbki zdjęcia w Photoshopie, zmodyfikowaliśmy nieco wygląd głównej postaci i dodaliśmy tło", fot. Tim Tadder

Serwisy specjalne
Partnerzy

 

 

 

Digital Camera Polska
Wydanie na tablet:
Tablet
App Store Google Play
Wydawca
AVT-Korporacja Sp. z o.o.

AVT Korporacja
Sp. z o.o.

ul. Leszczynowa 11
03-197 Warszawa

tel.: 22 257 84 99
fax.: 22 257 84 00

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
avt.pl
ulubionykiosk.pl