ULUBIONY KIOSK - PRZEJRZYJ I ZAMÓW WERSJA MOBILNA

Wydarzenia / Wystawy

Wystawa Roberta Wolańskiego - celebryci w obiektywie... smartfona

2014-09-05
3 komentarzy
4
Facebook Google Wykop Twitter Pinterest
Wystawa Roberta Wolańskiego - celebryci w obiektywie... smartfona
Tomasz Karolak, fot. Robert Wolański
Wystawa Wolańskiego to portrety polskich gwiazd filmu, teatru i muzyki wykonanych smartfonem Sony Xperia Z1 - owoc sesji do Kalendarza Dżentelmeni 2014

Wystawa fotografii Roberta Wolańskiego

Wernisaż: 12.09.2014 o godz. 18:00

Termin: 13.09-06.10.2014

Miejsce: Galeria Drugiego Planu, Dom Kultury w Rybniku-Chwałowicach, Rybnik, ul. 1 Maja 91B, tel. 32 421622

Strona: www.dkchwalowice.pl

 

Wystawa odbywajaca się w Galerii Drugiego Planu towarzyszy 13 edycji Rybnickich Prezentacji Filmu Niezależnego "RePeFeNe 2014". Fotografie Roberta Wolańskiego wykonane smartfonem Sony Xperia Z1 i edytowane w programie Pixlr Express to portrety z pogranicza grafiki, fotografii i malarstwa. Przed obiektywem telefonu stanęli Agnieszka Grochowska, Małgorzata Kożuchowska, Paweł Królikowski, Kuba Wesołowski, Piotr Adamczyk, Robert Więckiewicz, Jacek Braciak, Danuta Stenka, Magdalena Różczka i Kinga Preis.

O swoim projekcie Robert Wolański mówi tak: "W mojej pracy wielkie znaczenie ma radość tworzenia. Nie potrafię tworzyć fotografii bez pasji, bez entuzjazmu. Nie jest ważne, czy fotografujesz od trzech miesięcy czy od trzydziestu lat, jeśli gaśnie ekscytacja kolejnym kadrem, kolejnym pomysłem czy narzędziem twórczym, to znaczy, że pora zmienić zawód. Mnie takie nowe narzędzia ogromnie napędzają, możliwość ich wykorzystania traktuję jako powrót do pierwotnych, bardzo emocjonalnych eksperymentów z fotografią. Smartfon Xperia Z1 trafił do moich rąk jesienią 2013 roku. Najpierw były tylko testowe próby - sprawdzałem, co on potrafi. Ale kiedy zobaczyłem pierwsze kadry, gdy wykorzystałem prostą aplikację do obróbki obrazu, a potem dotknąłem wydruków w dużym formacie…to było ekscytujące doświadczenie - wprost dzika, dziecięca radość tworzenia. Jakbym pokonał kolejną barierę i zrobił coś, czego wcześniej sobie nie uświadamiałem. Niedługo później, wspólnie z Sony, podjęliśmy decyzję, by pokazać te fotografie na specjalnej wystawie".


Agnieszka Grochowska i Jacek Braciak, fot. Robert Wolański
Agnieszka Grochowska i Jacek Braciak, fot. Robert Wolański

Robert Wolański - absolwent Wydziału Operatorskiego łódzkiej Filmówki. Jeden z najbardziej rozchwytywanych, polskich fotografów zajmujących się modą i portretem. Pracę w branży reklamowej rozpoczął w 1989 roku w Paryżu, asystując słynnemu operatorowi Thierry’emu Arbogastowi - twórcy zdjęć do filmów Luca Bessona "Wielki błękit", "Leon", "Piąty element" i "Joanna d’Arc". Fotografował całą czołówkę polskich gwiazd sceny, filmu, muzyki. Współpracuje z najlepszymi czasopismami ilustrowanymi w kraju i w Europie. Robert Wolański reprezentowany jest przez MAKATA Creative Group (www.makata.com.pl).

Marzył, by zostać fotoreporterem wojennym, ale w pewnym momencie zafascynowała go fotografia portretowa, jak mówi: - "Fotografia to poznawanie człowieka. Zawsze ciągnęło mnie do miasta, do ludzi. Lubię rozmawiać, rozmowy bywają fascynujące i są bardzo ważną częścią mojej pracy. Nawet jednorazowy kontakt z drugim człowiekiem można utrwalić jako obraz, zatrzymać ulotną chwilę. Właśnie ta magia zatrzymywania czasu przyciągnęła mnie do fotografii". Magię widać w portretach Wolańskiego. Pozornie surowych, niekiedy ascetycznych, zbudowanych na klasycznym schemacie, ale wewnętrznie ciepłych, bliskich nam emocjonalnie, spójnych koncepcyjnie. Na wystawie nie ma fotografii bez historii, nie ma zdjęcia, które nie skupiałoby na sobie naszej uwagi.


Kinga Preis i Małgorzata Kożuchowska, fot. Robert Wolański
Kinga Preis i Małgorzata Kożuchowska, fot. Robert Wolański

Serwisy specjalne
Partnerzy

 

 

 

Digital Camera Polska
Wydanie na tablet:
Tablet
App Store Google Play
Wydawca
AVT-Korporacja Sp. z o.o.

AVT Korporacja
Sp. z o.o.

ul. Leszczynowa 11
03-197 Warszawa

tel.: 22 257 84 99
fax.: 22 257 84 00

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
avt.pl
ulubionykiosk.pl