ULUBIONY KIOSK - PRZEJRZYJ I ZAMÓW WERSJA MOBILNA

Wydarzenia / Opinie

Najlepsze publikacje fotograficzne roku 2014 Paweł Rubkiewicz

2014-12-16
0 komentarzy
31
Facebook Google Wykop Twitter Pinterest
Najlepsze publikacje fotograficzne roku 2014
Podsumowując mijający rok, nie można pominąć rynku publikacji fotograficznych. Oto, naszym zdaniem, najlepsze albumy roku 2014

Rok 2014 z pewnością pamiętał będę jako ten, który przywrócił na rynek wydawniczy kilka wybitnych, długo niedostępnych klasyków fotograficznych. Nareszcie, projekty, które przez wielu znane były tylko i wyłącznie z Internetu, pojawiły się w sprzedaży w wersji papierowej. Wymienić tutaj muszę "Exils" Josefa Koudelki, moim zdaniem absolutny hit fotograficznych dodruków - od dłuższego czasu dostępny wyłącznie na rynku wtórnym, i to w cenie przyprawiającej o zawroty głowy.

Moją uwagę w tym roku zwróciło również wiele książek, które z przymrużeniem oka można by określić mianem "niepozornych". Są to bowiem książki, których wartość leży nie tyle w pięknej formie i oprawie wizualnej albumu, ale w treści, merytoryce i wytrwałości autorów w zgłębianiu dotychczas zaniedbywanych obszarów historii fotografii. Do książek o niezwykłej wartości socjologicznej zaliczam "Soviet Space Dogs", który zachwyca nie tylko zdjęciami i przedrukami prasy z ZSRR, ale również historiami ukazującymi mentalność świata we wczesnym okresie Zimnej Wojny. Prawdziwy majstersztyk - w wersji niemal kieszonkowej! Udało mi się odkryć również kilka projektów, które - choć nie były nagłośnione w chwili publikacji - z pewnością zasługują na dłuższą chwilę adoracji ze względu na niemalże poetyckie walory artystyczne.

"The Open Road" David Campany

Książka, która bez wątpienia zachwyci wszystkich fanów amerykańskiej fotografii drogi. Po raz pierwszy w jednej publikacji zostały zebrane prace takich fotografów jak Robert Frank, Garry Winogrand, Joel Meyerowitz , Lee Friedlander, William Eggleston czy Stephen Shore. Książkę uzupełnia również zbiór map z zaznaczonymi miejscami, w których wykonane zostały poszczególne fotografie. Osoby zainteresowane genezą amerykańskiego kultu drogi znajdą również w książce szczegółowy wstęp omawiający to zagadnienie.

Format: 4,4x25,4x30,5 cm, Oprawa: twarda, Stron: 352, Język: angielski,
Cena na www.bookoff.pl: 199 zł

"Mother and Father" Paddy Summerfield

Album "Mother and Father" to wzruszająca opowieść o ostatnich latach życia małżeństwa z sześćdziesięcioletnim stażem. Paddy Summerfield, który fotografował swoich rodziców w codziennych sytuacjach, pokazuje na łamach albumu prawdziwie intymne relacje rodzinne. Większość fotografii w projekcie wykonana została w rodzinnym ogrodzie, którym do ostatnich dni życia opiekowali się rodzice fotografa. Na zdjęciach pojawia się też bohater drugoplanowy, który w symboliczny sposób zwiastuje kres życia. Jest to wyjątkowy projekt fotograficzny, który dla autora stał się również sposobem na pożegnanie z rodzicami.

Format: 1,9x21,6x24,8 cm, Oprawa: twarda, Stron: 196, Język: angielski,
Cena na www.bookoff.pl: 159 zł

"New Trees" Robert Voit

Fotografia nie przestaje mnie zaskakiwać. Czy spodziewalibyście się, że elementem humorystycznym książki mogą być drzewa? Tak jest w przypadku książki "New Trees" Roberta Voita. Jak mówi sam fotograf, udało mu się odkryć nowy gatunek botaniczny - hybrydę anteny i rośliny. Zdjęcia do projektu powstały w Stanach Zjednoczonych, Południowej Ameryce i Europie. Coś co musicie zobaczyć sami.

Format: 26x2,2x31,7 cm, Oprawa: twarda, Stron: 152, Język: angielski,
Cena na www.bookoff.pl: 239 zł

"Soviet Space Dogs"

Album o nieświadomych sławy bohaterach radzieckiego programu kosmicznego. Pierwsza książka, która w tak wnikliwy sposób analizuje "zwierzęcy wątek" wyścigu o podbój kosmosu. W książce znajdziemy m.in. zdjęcia niemal wszystkich psów, które zostały wysłane w kosmos, informacje o wszystkich 46 "psich" lotach, a także informacje o konkurencyjnym, amerykańskim programie i jego zwierzęcych bohaterach. Projekt o wyjątkowej wartości merytorycznej z licznymi akcentami humorystycznymi.

Format: 12,7x2,3x20,6 cm, Oprawa: miękka, Stron: 240, Język: angielski,
Cena na www.bookoff.pl: 99 zł

"Robert Frank in America"

Jako jeden z największych miłośników "Amerykanów" Roberta Franka, nie mógłbym pominąć świeżo wydanego albumu "Robert Frank In America". Śmiało mogę go określić mianem "klucza" do zrozumienia motywów, które kierowały szwajcarskim fotografem zarówno w fazie przygotowań, jak i samej realizacji kultowego projektu o społeczeństwie amerykańskim. Widzimy tu wszystko to, co stanowi kwintesencję Ameryki lat 50., z rozbiciem klasowym i etnicznym na czele. Ogromnie cieszy fakt, że mimo upływu blisko 60 lat od powstania kultowego projektu, nie wszystko zostało jeszcze na jego temat powiedziane.

Format: 24,9x23,4x2,5 cm, Oprawa: twarda, Stron: 196, Język: angielski,
Cena na www.bookoff.pl: 199 zł

Serwisy specjalne
Partnerzy

 

 

 

Digital Camera Polska
Wydanie na tablet:
Tablet
App Store Google Play
Wydawca
AVT-Korporacja Sp. z o.o.

AVT Korporacja
Sp. z o.o.

ul. Leszczynowa 11
03-197 Warszawa

tel.: 22 257 84 99
fax.: 22 257 84 00

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
avt.pl
ulubionykiosk.pl