ULUBIONY KIOSK - PRZEJRZYJ I ZAMÓW WERSJA MOBILNA

Wydarzenia / Wystawy

"Eli, Eli" - wystawa fotografii Grzegorza Wełnickiego Bownik

2013-10-14
3 komentarzy
13
Facebook Google Wykop Twitter Pinterest
"Eli, Eli" - wystawa fotografii Grzegorza Wełnickiego
Eli, eli - wystawa fotografii Grzegorza Wełnickiego
Dziś wernisaż wystawy zdjęć Grzegorza Wełnickiego, połączony z premierą książki Wojciecha Tochmana, w której te fotografie znajdziemy

Grzegorz Wełnicki

"Eli, Eli"

Termin: 14.10.2013-27.10.2013

Wernisaż: 14.10.2013, godz. 19:00

Miejsce: Faktyczny Dom Kultury, ul. Gałczyńskiego 12, Warszawa

 

Fotografie Grzegorza Wełnickiego są melancholijne. Wydaje się, jakby były zbudowane na harmonii barw w kole chromatycznym, z barwnym echem. Jak z receptury dawnych malarskich mistrzów: dwie trzecie obrazu zajmują półtony, jedną trzecią wypełniają światła oraz niekontrolowane cienie. O sile obrazu decydują półtony.

Filipiny dla Wełny okazały się miejscem przepracowania osobistych tematów przy pomocy fotografii. Odszukał ludzi tylko jemu bliskich, znalazł klucz do własnej opowieści. Bez postawy kolonialnej poruszał się w języku własnej kultury, przykładając kategorie znane - do miejsc nieznanych.

W Josephine zobaczył vermeerowską perłę, w innym obrazie odwołał się do kliszy z biblijnego chrztu, chłopca z czaszką powiązał z Hamletem i jego nieśmiertelną frazą. Ślady kulturowego i popkulturowego kanonu przenikają fotografie Wełny.

Wysmakowane wizualnie filipińskie pocztówki są jak filmy hollywoodzkie; efektowne i nowoczesne. Może to jedyny sposób na przywołanie zawsze aktualnych tematycznych demonów, które podszywając się pod wizualny trend, są w stanie być wiarygodne?

To paradoks, ale nowa estetyka potwierdza obecność starych problemów: sens natury współzależności miedzy tym, co mamy, a tym, czego szukamy.

Grzegorz Wełnicki (ur. 1986) jest absolwentem wydziału fotografii łódzkiej PWSTiF. Pracował między innymi w Chinach, Indiach, na Wybrzeżu Kości Słoniowej, Japonii, Francji, Anglii oraz na Filipinach. Jego prace zostały nagrodzone w konkursach Newsreportaż w 2009 r. oraz BZ WBK Press Foto w 2012 r. Prace artysty były publikowane między innymi w kwartalniku FOTOGRAFIA, w magazynie Duży Format, w tygodniku Przekrój, w miesięczniku MALEMEN.

fot. Grzegorz Wełnicki
fot. Grzegorz Wełnicki
fot. Grzegorz Wełnicki
fot. Grzegorz Wełnicki
fot. Grzegorz Wełnicki
fot. Grzegorz Wełnicki
Bownik

Autor jest wykładowcą w Akademii Fotografii, absolwentem Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu, stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jest reprezentowany przez warszawską galerię Starter. Jego prace znajdują się w kolekcji Muzeum Huis Merselle w Amsterdamie, Fundację Sztuki Polskiej ING. Strona autora: www.bownik.eu

 

Serwisy specjalne
Partnerzy

 

 

 

Digital Camera Polska
Wydanie na tablet:
Tablet
App Store Google Play
Wydawca
AVT-Korporacja Sp. z o.o.

AVT Korporacja
Sp. z o.o.

ul. Leszczynowa 11
03-197 Warszawa

tel.: 22 257 84 99
fax.: 22 257 84 00

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
avt.pl
ulubionykiosk.pl